Arkitera Harita

Arkitera Mimarlık Merkezi, internetin yarattığıi yeni teknolojileri kullanarak Türkiye’nin ilk kullanıcı destekli  dijital mimarlık haritasını kullanıma açtı. Zaman içinde Türkiye’nin mimarlık kültürüne büyük katkısı olacak olan Arkitera Harita’ya http://www.mimarlikharitasi.com  adresinden ulaşabilirsiniz.

Esasen, menüler ve arama motoruyla modifiye olabilen ve tek bir sayfadan ibaret olan sitenin iki ana bileşeni bulunuyor. Bunların birincisi Google Maps, diğeri ise Arkiv. Google Maps sisteme, haritalar ve navigasyon sistemi sağlarken Arkiv, haritada işaretlenenlere ait tüm bilgilere ulaşılmasını sağlıyor.

Kullanım Klavuzu

Bu aşamada, Arkitera Harita’nin iki çeşit kullanımı mümkün. Birincisi, herkesin kullanımına  açık olarak, Harita’da mevcut bilgilerin görüntülenmesi. Bunun için Harita’nin anasayfasindaki pull-down menuler ve arama motoru kullanılabiliyor. Menülerden birden fazlası aynı anda kullanılarak istenen bir grup yapı ya da kuruluş Harita’da bir defada gözlenebiliyor.

İkinci kullanım ise sadece Arkitera üyelerine açık. Tam-interaktif olarak niteleyebileceğimiz bu fonksiyon ile Harita’daki tüm bilgi girişi kullanıcılar tarafından yapılıyor.

Arkitera Mimarlık Haritasi’na bilgi girişi yapmak için:

·        Arkitera Forum üyeliğinizi kullanarak Arkiv’e giriş yapınız.

·        Arkiv arama motorunu kullanarak veya soldaki “Projeler” linkini takip ederek işaretlemek istediğiniz projenin sayfasına gidiniz.

·        İletişim bilgileri altında renkli “Arkitera Harita’ya Ekle” butonuna basınız. Karşınıza projenin kayıtlı bulunduğu ilin tamamını gösteren harita gelecektir.

·        Mouse’unuzu veya sol üst köşedeki navigasyon aracını  kullanarak projenin bulundugu yeri bulunuz. Harita görünümü yeterince ipucu vermiyorsa, sağ üst köşeden gidilen “uydu” veya “karma” görünümlerden faydalanabilirsiniz.

·        Yapının yerini bulduğunuzda, sol alt köşedeki pencerenin içindeki “işaretle” düğmesini kullanarak yer imini yerine bırakınız. Yer iminin altındaki çarpı işareti esas yeri gösterir.

·        İşlemi doğru olarak tamamladığınıza karar verdiğinizde, yine sol alttaki pencerenin içindeki “kaydet” düğmesini kullanarak kaydediniz. Bu işlemden sonra başka düzeltme imkanınız kalmayacağından, bu düğmeye basmadan once işaretlemenin doğruluğunu mutlaka kontrol ediniz.

·        İşlemi tamamladığınızda Arkitera Forum’un Mimarlık Haritası konu başlığı altında otomatik olarak yeni bir konu açılacak, bu sayfada projenin yeri ve profil fotoğrafı alt alta görünecektir. Girişiniz onaylandıktan sonra Harita’da görüntülenmeye başlayacaktır.

·        Hatalı bir bilgi girişi yaptığınız takdirde Bize Ulaşın adresine e-mail yollayarak yer iminin silinmesini isteyebilirsiniz. Arkitera Harita'ya hatalı bilgi girişi yapılması durumunda girişi yapan kullanıcıya Kural İhlal Sistemi uygulaması yapılacaktır. Kural İhlal Sistemi'nden alacağınız uyarı puanları nedeniyle Arkitera Üyeliğiniz geçici ya da sınırsız olarak iptal edilebilir.